Atrakcje turystyczne Austrii

Nie jest żadną tajemnicą, że Austria to naprawdę piękny kraj, który każdemu turyście ma wiele do zaoferowania. Moglibyśmy powiedzieć, że jest to nie tylko pięknie położona kraina, ale także bogata we wszelkiego rodzaju zamki, pałace i alpejskie miasteczka. Pośród nich są atrakcje turystyczne, których za wszelką cenę nie możemy ominąć. Co do nich zaliczymy?

[mappress mapid=”1″]

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn przez wielu nazywany jest „wiedeńskim Wersalem” i z pewnością nie bez powodu. W przeszłości służył on Habsburgom, a dziś jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Sam pałac ma aż 1400 pomieszczeń, które urządzone są na francuski styl rokoko. Najpopularniejsze pośród nich są Wielka Galeria, gdzie niegdyś miejsce miały bale i Mała Galeria. W tym pomieszczeniu odbywały się natomiast spotkania rodzinne. Zauważmy tutaj, że znajdziemy w tym pałacu także apartamenty Marii Teresy oraz Salę Lustrzaną. To właśnie tutaj w przeszłości w wieku zaledwie sześciu lat grał sam Mozart.

Most wiszący w Reutte

Most ten ma około czterystu metrów długości i jest jednym z najdłuższych mostów wiszących na świecie. Pamiętać trzeba tutaj o tym, że łączy on ze sobą dwa zamki. W najwyższym miejscu ma on aż ponad sto metrów wysokości.

Uzdrowisko Bad Gastein

Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną jest także uzdrowisko Bad Gastein, które położone jest tysiąc metrów nad poziomem morza i zlokalizowane jest w Wysokich Tatrach. Samo uzdrowisko skrywa góra Radhausberg, w której znajdziemy jaskinie wypełnione radonem. Poza tym pod ziemią znajdują się tutaj niezwykłe kąpieliska. Pacjenci dowożeni są tu żółtym pociągiem, który zapuszcza się dwa kilometry wgłąb góry.

Zauważmy jednak, że coś dla siebie znajdą tutaj także miłośnicy białego szaleństwa, bo nie brak tutaj stoków narciarskich, na których można oddać się jeździe na nartach czy desce snowboardowej.

Opera Wiedeńska

Nawet ci turyści, którzy nie przepadają za operą, to miejsce akurat powinni odwiedzić. Gmach Opery Wiedeńskiej przyciąga między innymi swoją niezwykłą budową. Szczególną uwagę zwrócić tutaj radzimy na wielką klatkę schodową, która ozdobiona jest rzeźbami przedstawiającymi siedem sztuk wyzwolonych oraz alegoriami opery i baletu. Nie zapominajmy też o tym, że mieści się ona na przy ulicy Opernring, która jest częścią bulwaru Ringstrasse. Najlepiej Operę Wiedeńską zwiedzić jest późną wiosną lub wczesną jesienią, kiedy to przed gmachem rozstawiany jest wielki ekran, na którym można podziwiać znakomite sztuki baletowe i operowe.

Twierdza Hohensalzburg

Jest to najpotężniejsza budowla całego Salzburga i oznacza „Wysoki Salzburg”. Twierdza ma blisko 900 lat i kryje w sobie wiele gotyckich komnat i muzeum, które przedstawia historię tej budowli. Zwiedzającym jest ona dostępna przez cały rok, a dostać się do niej można na dwa sposoby. Bardziej wymagającym proponujemy spacer stromym zboczem. Reszta może postawić na kolejkę linową.

Pałac Eggenberg

Pałac Eggenberg to najbardziej urokliwy pałac w całej Styrii, położony około trzech kilometrów na zachód od miasta Graz. Zdobiony jest on czterema narożnymi wieżyczkami, które są małymi latarniami. Wewnątrz na środku placu znajduje się natomiast wieża zwieńczająca kaplicę. Wewnątrz tego pałacu szczególnie zobaczyć warto Salę Planet i Salę Marii Teresy. Dodajmy też, że od roku 2001 znajduje się on na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Stare Miasto w Innsbrucku

Niezwykle widokowym miastem Austrii jest rzecz jasna Innsbruck, którego centralną częścią jest Stare Miasto. Najsłynniejszy jest tutaj Złoty Dach oraz przepiękna uliczka Maria-Theresien. Poza tym warto przyjrzeć się także kamienicom, które położone są tutaj nad przepływającą przez środek tego miasta rzeką Inn.

Opactwo Benedyktynów w Melku

Melk to miasteczko, które położone jest w Dolnej Austrii nad Dunajem. Jego największą atrakcją jest Opactwo Benedyktynów, które do dziś należy do ich zakonu. Cały zespół sakralny wybudowany w stylu barokowym jest dziś uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na Starym Kontynencie. W skład kompleksu wschodzą między innymi kościół św. Piotra i Pawła, cesarskie komnaty, muzeum sztuki i dziejów klasztoru oraz piękne ogrody. Ciekawie wygląda także biblioteka, gdzie zgromadzono ponad sto tysięcy woluminów oraz korytarz cesarski. Ma on dwieście metrów i gromadzi portrety wszystkich władców Austrii.

Miasteczko Hallstatt

W Górnej Austrii mieści się natomiast miasteczko Hallstatt, które uznaje się za perłę regionu Salzkammergut. Leży ono w pobliżu jeziora Halsztackiego u podnóża Alp Salzburskich. Sceneria tego miejsca jest iście bajkowa. Poza tym nieopodal znajduje się też cmentarzysko z epoki żelaza oraz kopalnia soli powstała w epoce brązu.

Grossglocknerstrasse

Grossglocknerstrasse to natomiast alpejska trasa widokowa gwarantująca niesamowite widoki. Rozpoczyna się na zielonych łąkach, a kończy na Großglockner, a więc najwyższej górze i szczycie Austrii. Na odcinku pięćdziesięciu kilometrów pokonuje się różnicę poziomów 1766 metrów.