Pogoda w Austrii

Termin wyjazdu na wczasy jest rzecz jasna uwarunkowany tym, jaki w danym państwie w danej części roku panuje klimat. W przypadku Austrii jego określenie nie jest takie proste. W zasadzie moglibyśmy powiedzieć nawet, że jest niemożliwe. Wszystko dlatego, że w dużej części klimat w Austrii uzależniony jest od położenia danego regionu.

Zmienna pogoda

Nie da się ukryć, że dużą część Austrii stanowią Alpy, których szczyty dochodzą nawet do blisko czterech tysięcy metrów. Oczywiste jest, że śnieg tam leży niemal przez cały rok, a więc jest to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy są zainteresowani stokami narciarskimi i oferującymi taką rozrywkę kurortami.

Północ i wschód kraju to natomiast regiony położone zdecydowanie niżej, a więc i klimat jest tu o wiele łagodniejszy. Z kolei na południowym wschodzie może on być nawet utożsamiany ze śródziemnomorskim.

Trzy regiony

Tak więc Austrię można podzielić na trzy regiony. W pierwszej kolejności odnieśmy się do Alp. Oczywiście region ten jest polecany narciarzom. Zimą jest tu mnóstwo śniegu, a co ważne jest także słonecznie, co jednak nie oznacza, że nie jest zimno. Zwłaszcza w dolinach można zmarznąć i to porządnie. Latem pogoda może się zmieniać bardzo szybko. Ciekawym zjawiskiem pogodowym jest tutaj porywisty, ciepły i suchy wiatr wiejący ku dolinom zwany foehn. Pojawia się on pod koniec zimy albo wiosną.

Dolina Dunaju z Wiedniem

Okolice Wiednia i cała dolina Dunaju uznawane są za najsuchszy region w całej Austrii. Zimą pada tutaj niewiele, choć śnieg utrzymywać się może dość długo. Poza tym jest zimno. Wielu region ten porównuje do Bawarii, gdzie latem jest ciepło i słonecznie.

Południowy wschód

Kiedy robi się ciepło ta część Austrii zaskoczyć może klimatem śródziemnomorskim. Latem jest tu więc bardzo ciepło, ale co najważniejsze pogoda w tym regionie zmienia się bardzo szybko i za chwilę możemy być świadkami gwałtownych burz. Zimy są natomiast bardzo mroźne.

Znalezione obrazy dla zapytania weather graph vienna

Dlatego też okres w roku, w którym wyjedziecie do Austrii, uzależniony powinien być przede wszystkim od celu takiej podróży.